Trädgårdsmästaren och trädgårdsdesignern Ida Edberg tog med en stor skara blomsterintresserade Aktiva Seniorer på en rundtur bland de vackra planteringarna i Linnéparken denna våreftermiddag och berättade om hur blomsterarrangemangen kommer till.
Varje år har sitt tema kring vilket vår-, sommar- och höstplanteringarna byggs. Som årets tema hade Ida valt ”Fred och färg”, ett välvalt tema med tanke på att det i år är 80 år sedan andra världskriget tog slut. Stora vita fält symboliserar den vita fanan, en signal för fred och det vita bryts av med färgstarka inslag i rött, orange, brunt, violett och gult, färger som är inspirerade av 70-talets Flower Power-rörelse.
Planeringen kring varje tema startar ett helt år i förväg, berättade Ida, och hon tycker själv det är spännande att se hur det blev i verkligheten, det som hon skissat ”för länge sedan”. Hon var klart nöjd med vad hon såg på rundvandringen, liksom vi, som gav henne mycket beröm för hennes och kollegernas arbete.
Vi var också mycket glada att Rune Isaksson var med på rundvandringen med sin kamera i högsta hugg. Vi tackar för hans vackra bilder!













